KÕRGHARIDUSPÄEV
„ÕPI TARTUS!“

25.01
2023

Järgmine inspireeriv kõrghariduspäev toimub Kultuurikatlas juba 25.01.2023.

1. Inspireeriv konverents

 

Konverentsil toimuvad põnevad aruteluringid ning esinevad oma ala tipud.

2. Praktilised töötoad

 

Kaasahaaravates virtuaalsetes töötubades osalemine aitab mõista erialade sisu ja katsetada omal käel, kuidas üks või teine eriala sulle sobib.

3. Kõrgkoolide messiala

 

Kõrgkoolide alal saad tutvuda kõigega, mis puudutab erialasid, sisseastumistingimusi ja õppimist.

2022. aasta konverentsi esinejad

Põnevaid ja innustavaid kogemuslugusid jagasid oma ala tipud.

Sander Rebane
päevajuht, Endla teatri näitleja
Loe lisaks

Sander Rebane on Endla teatri näitleja. Ta on õppinud teatrikunsti Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias Kalju Komissarovi käe all ja Peterburi Riiklikus Kunstiakadeemias. Sander tegutseb peamiselt Eesti teatri- ja telemaastikul teatri-, filmi- ja seriaalinäitlejana ning on juhtinud ka üritusi ja telesaateid.

 

Sander on kõrghariduspäeva juht. Tema varasemate põnevate töödega saab tutvuda veebilehel www.sanderrebane.ee.

Sabina Sägi
Erasmus+ koostööprojektide vanemspetsialist
Loe lisaks

Sabina Sägi tegeleb Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse kõrghariduskoostöö projektidega. Olles ise kasutanud mitmeid Erasmuse võimalusi välismaa avastamiseks, on ta kirglik pakkuma neid ka teistele Eestis (olenemata rahakoti paksusest!).

Terje Pari
GoWorkaBiti kogukonnajuht
Loe lisaks

Terjel on enam kui kümme aastat kogemust personalijuhtimise, karjäärivalikute ja töötajakogemuse valdkonnas. Esmalt sattus ta juhuse tõttu tööle Tallinna Vanglasse ja seejärel siirdus Siseministeeriumisse, kus vedas eest valdkonda, mis otseselt mõjutas inimeste tööelu puudutavaid valikuid. Terje ise on pidanud tegema mitmeid karjääriotsuseid, kuid ta on saanud olla võimestajaks ja toetajaks ka teistele nende valikute tegemisel. Oma praeguses rollis GoWorkaBiti kogukonnajuhina on Terje eesmärk näidata, et paindlik tööelu on tõesti saavutatav ja kõigile kättesaadav ning igaühel meist peab olema võimalus valida ise töötamise aega, viisi ja kohta.

2022. aasta ajakava

9.30–9.40

Avasõnad 2022

Päevajuht Sander Rebane

 

9.40–10.15

Tudengite aruteluring „Kuidas valida õige eriala?“

Aruteluringis „Kuidas valida õige eriala?“ astuvad üles esmakursuslased, kes jagavad praktilisi nippe ja väärtuslikke nõuandeid nii eriala valimise, sisseastumise, õppimise kui ka põneva tudengielu kohta.

 

10.15–10.30

(Aga) miks just Tartu?

Stuudiost tervitavad tudengeid Tallinna juurtega Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus ja ettevõtte Fyma asutaja Karen K. Burns, kes peavad maha tulise ja inspireeriva kahekõne teemal „(Aga) miks just Tartu?“. 15 minutiga saab selgeks, miks ja kuidas on nemad oma elu Tartuga sidunud.

 

10.30–11.05

Tudengite aruteluring „Aktiivne üliõpilaselu“

Aruteluringis „Aktiivne üliõpilaselu“ räägitakse enesearengust ja sellest, kuidas võtta õpingutest maksimum, aga samal ajal mitte läbi põleda. Vaatame lähemalt, millised võimalused ja tudengiorganisatsioonid on Tartus ning kuidas leida õpingute ajal omale sobiv teekond. Aruteluringis jagavad oma kogemusi kuue kõrgkooli aktiivsed ja motiveeritud tudengid.

 

11.05–11.20

Programmiga Erasmus+ kodust võõrale maale või võõral maal kodus?

Kui Sabina Erasmuse programmiga välismaale õppima läks, siis seisis ta semestri alguses ühistranspordi kuupileti ostmiseks koguni 67 minutit vales järjekorras. Kuidas selliseid eksitusi vältida ja siiski saada rahvusvahelise õppe kogemus, mille jaoks ei pea hoiupõrsast lõhkuma, sellest kuuleb juba lähemalt Erasmuse ettekandest.

 

11.20–11.30

Paus

 

11.30–12.05

Aruteluring vilistlastega „Edasi tööturule“

Kolmandas aruteluringis tulevad stuudiosse külla kuue kõrgkooli vilistlased. Kuuleme nende kogemusi, räägime praktikast, spetsialiseerumisest ja sellest, kuidas siduda hobid tööga. Vilistlased jagavad nippe ja soovitusi, mis aitasid neid tööellu astumisel.

 

12.05–12.20

Kuidas paindlikkusest kujuneb suurim trump tuleviku tööturul

Milline näeb välja tuleviku tööturg? Kuidas leida erialast tööd 3–5 aasta pärast? GoWorkaBiti kogukonnajuht Terje Pari tutvustab tuleviku tööturul vajalikke oskusi. Terje usub, et paindlik tööelu on tõesti saavutatav ja kõigile kättesaadav ning igaühel meist peab olema võimalus valida ise töötamise aega, viisi ja kohta.

 

12.20–12.30

Kõrghariduspäeva konverentsi lõpetamine

2022. aasta töötoad

Sul on võimalus osaleda kaasahaaravates virtuaalsetes töötubades, mis aitavad mõista paljude erialade sisu, ja katsetada omal käel, kuidas üks või teine eriala sulle sobib. Registreerimine kuni 18.01 (k.a). Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

12.45–13.30
Mitmekülgne ja põnev humanitaarharidus Tartu Ülikoolist

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna üliõpilased, õppejõud ja vilistlased räägivad paljudest õppekavadest, erialadest ning karjäärivõimalustest.

 

Humanitaarteadused uurivad laias laastus ideid ja mõtteid, mis on meid ümbritseva ühiskonna ja kultuuriruumi aluseks. Kas tundub liiga abstraktne? Tegelikult mitte, sest kuigi kvaliteetse ja laiapõhjalise humanitaarhariduse eeldus on ka teaduskirjandusega tutvumine, on paljudel meie erialadel väga selge praktiline väljund. Põhjalikumalt selgitavad juba meie tudengid ja teadlased töötoas.

 

12.45–13.30
Avalikult hirmuta

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Avaliku esinemise töötoas saad arendada oma esinemisoskust ja kasvatada enesekindlust. Saad teada, kuidas valmistuda avalikuks esinemiseks, kuidas panna auditoorium end kuulama ning mida teha esinemishirmuga. Kuuled häid nõuandeid, kuidas valmistuda sisseastumisvestluseks ja kuidas tuua lühikese vestlusaja jooksul esile enda tugevad küljed.

 

Töötuba juhendab Tartu Ülikooli Pärnu kolledži tudengiteatri projektijuht ja avaliku esinemise koolitaja Meelis Sarv.

 

13.35–14.20
Simulatsioonikeskuse tutvustus ja esmaabi ABC

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Meditsiiniteaduste valdkonna arstitudengid tutvustavad töötoa esimeses pooles simulatsioonikeskuse võimalusi katastroofiolukorra läbimängu kaudu ja demonstreerivad praktilisi oskusi, mille nad on õpingute käigus omandanud. Töötoa teises osas saad teada, millised on need oskused, mille võiks igaüks kohe selgeks õppida. Esmaabi töötoas tuletatakse meelde kõige olulisemad põhitõed. Nii oskad päästa elusid juba enne meditsiiniteaduste valdkonda õppima asumist. Töötoa lõpus lülituvad arstitudengid otse-eetrisse, et vastata osalejate küsimustele nii videos nähtu kui ka arstieriala kohta.

 

13.35–14.20
Miks õppida loodus- ja täppisteadusi?

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Loodus- ja täppisteaduste valdkonna toredad ja tegusad üliõpilased räägivad, miks tasub tulla õppima meie erialadele ja kuidas neid erialasid tundes saab keskkonda hoida ja maailma paremaks paigaks muuta.

 

12.45–13.30
Milline näeb välja Eesti lennundusettevõtlus ja kuidas on ehitatud üks äriklassi lennuk?

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Töötoa esimeses pooles uurime lähemalt Eesti lennundusettevõtlust ja toome esile mõned säravad näited. Teises pooles teeme tiiru ümber äriklassi reaktiivlennuki Learjet 25B ja räägime selle põnevamatest ehituslikest osadest.

 

Töötuba juhendavad Eesti Lennuakadeemia õppejõud Kristjan Roosipõld ja Taavi Adamberg.

 

13.35–14.20
Sukeldume lennundusmaailma telgitagustesse. Film versus reaalsus.

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Võrdleme tuntud filmides kujutatud lennustseene ja otsustame, kui palju need reaalsusele vastavad. Võib-olla ei vaata sa neid kaadreid enam kunagi endise pilguga … Lisaks on Eesti Lennuakadeemia pilooditudengitel sulle varuks mõned põnevad lennundusalased nuputamisülesanded.

 

Töötuba juhendavad Eesti Lennuakadeemia üliõpilased Christopher Järve ja Marek Vodi.

 

 

12.45–13.30
Vaata ja märka: kas su töö- ja kodune keskkond on tervisesõbralik?

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Kas tahaksid teada, mida jälgida oma töö- ja koduses keskkonnas, et seda endale paremaks muuta? Koostöös meie tervisekaitse spetsialistiga saad ise teha riskianalüüsi ning kuuled häid soovitusi, kuidas teha oma igapäevatoiminguid edaspidi ergonoomiliselt.

 

Töötuba juhendab Tartu Tervishoiu Kõrgkooli tervisekaitse spetsialisti eriala õppejõud Ave Kutman.

 

 

13.35–14.20
Kas tahaksid teada, milline näeb inimene seestpoolt välja?

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Kukkusid trennis ja käsi on nüüd valus? Seletamatu kõhuvalu? Radioloogiatehnik tõttab appi! Aga oota, kes ta üldse on? Töötoas saad kuulda radioloogiatehniku erialast. Lisaks vaatame pilte inimese sisemusest ning lõpetuseks saad proovile panna oma teadmised.

 

Töötuba juhendavad Tartu Tervishoiu Kõrgkooli radioloogiatehniku eriala üliõpilased.

 

 

12.45–13.30
Teekond ohvitseriks

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Kuidas võtta ajateenistusest maksimum, kui tahad jätkata haridusteed Kaitseväe Akadeemias? Kuidas kujundada ise oma ajateenistust ja mida selleks tegema peab? Räägime ajateenistuses toimuvast ja ajateenistuse tähtsusest riigikaitses.

 

Töötuba juhendab Kaitseressursside Ameti värbamiskeskuse värbamispartner Madis Laanesoo.

 

 

13.35–14.20
Otsustusmäng „Mina suudan!“

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Kas oled juht ja eeskuju parimas mõttes? Üks äärmus on joosta, pea laiali, ja lihtsalt tegutseda, teine äärmus aga mõelda üle ja jääda hiljaks. Kolmas, parim tee on leida tasakaal: kiire analüüs, kiire otsus ja „Võitlejad, minu järel!“. Otsustusmäng aitab suunata gümnasiste tähtsaid otsuseid kiiresti vastu võtma.

 

Töötuba juhendavad Kaitseväe Akadeemia kadetid.

 

 

12.45–13.30
Loomade kehakeel

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Mida ütleb inimesele looma kehahoiak või käitumine? Kas tal on hea olla või on tal mõni mure? Töötoas saad teada.

 

Töötuba juhendab Eesti Maaülikooli dotsent Marko Kass

 

13.35–14.20
Maastikuarhitektuuri töötuba „Planeeri ise oma linn!“

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Kuidas oleks, kui saaksid kaotada linnakaardilt terved kvartalid ja kujundada sinna elukeskkonna oma maitse järgi? Töötoas näed kõike lähemalt.

 

 

12.45-13.30
Ebamugav joonistamine

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Teps mitte igaüks ei oska või ei taha joonistada. Aga mis saaks, kui teha joonistamine ebamugavaks kõigi jaoks – ka neile, kes seda oskavad ja armastavad? Ebamugav joonistamine avab loovuse võimalused ja ühtlustab oskuste tasemed. Tulemused võivad üllatada sind ennastki.

 

Vajalikud materjalid: vedel hea pigmendiga värv (nt tušš või tekstiilivärv), guaššvärv, paber (nt vana tapeedirull), maalriteip, tapeediliim, pintsel, erinevaid kodus leiduvaid esemeid (nt harjavars, hari, kahvel vmt).

 

Töötuba juhendavad professor Kadi Pajupuu ja Pallase tudeng Kristiina Saaron.

 

13.35-14.20
Disainiharjutus Bauhausi kunstikoolist

Registreerimine töötubadesse on lõppenud.

 

Bauhausi juhtivõppejõu Josef Albersi disainiharjutus on aktuaalne ka tänapäeval, kuna selle rõhuasetus on loovusel, oskustel ja nende arendamisel. Kasutame A4 paberit ja kääre, et liikuda tasapinnalise paberilehega vormimaailma. Märksõna: insener Garini hüperboloid.

 

Töötuba juhendab professor Anne Rudanovski.

 

9.00–15.00
Personaalne karjäärinõustamine

Karjäärinõustajad pakuvad veebi vahendusel terve päeva kestel personaalset nõustamist, et aidata sul valida just see õige eriala. Üks nõustamisseanss kestab 40 minutit ja selleks tuleb ette registreeruda.

 

Nõu pakuvad Tartu Ülikooli nõustamiskeskuse ja Eesti Maaülikooli karjäärinõustajad. Nõustamisele on oodatud kõik huvilised.

 

Registreeru karjäärinõustamisele SIIN!

 

 

Konverentsile registreerimine algab peagi!

Lisainfo

 

Kõrghariduspäeva „Õpi Tartus! kohta saab lisainfot

meiliaadressil

Sündmused

 

Jälgi sündmusega seotud infot ka sotsiaalmeedia vahendusel.